تلفن تماس: 09123080375 اسکندرپور مشاور ملکی شما

مطالب از بلاگ

سرمایه گذاری در طلا، دلار، بورس و مسکن|کدامیک سودآورتر است

سرمایه گذاری در طلا، دلار، بورس و مسکن|کدامیک سودآورتر استدر بازار ارز و برای دلار میزان بازدهی بیشتر از بازار سکه و طلا بوده است به طوری که در این بخش شاهد بازدهی ۱۰٫۵ درصدی هستیم. طبق گزارش‌های بانک مرکزی در فروردین ماه متوسط هر دلار امریکا ۳۴ هزار و ۹۳۴ ریال بوده که این رقم در آذر ماه به ۳۸ هزار و ۶۳۳ ریال می‌رسد.

عنوان مطلب ۱

Fotolia_28750115_Subscription_XXLبه گزارش رادیوسهام در هر دوره از اقتصاد ایران، یک یا چند بخش به طور همزمان توجه سرمایه‌گذاران و سفته بازان را به خود جلب کرده است. دراین دوره‌ها گاه کالاهایی مأمنی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود شده است که به هیچ عنوان حکم بازاری برای سرمایه‌گذاری نداشته‌اند ولی به دلیل شرایط اقتصادی خاص حجم عمده‌ای از سرمایه‌های مردمی را نصیب خود کرده است. در دوره‌ای سیم کارت تلفن همراه چنین نقشی را بازی می‌کرد و افراد با خرید تعداد زیادی سیم کارت و فروش دوباره آن بازدهی بالایی را کسب می‌کردند. خودرو نیز در دوره‌های گذشته بازاری جذاب برای مردم بوده است هرچند در شرایط فعلی نیز ورود خودروهای جدید و پرمتقاضی بازهم سرمایه زیادی به سوی خود جلب می‌کند ولی در مجموع، دیگر به‌عنوان یک بازار سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود. اما در طول تمام این سال‌ها همواره رقابت شدیدی میان پنج بازار شامل سکه و طلا، ارز، سپرده‌های بانکی، بورس و مسکن وجود داشته که در هردوره‌ای این رقابت بسته به شرایط و نوسانات به نفع یکی ازاین بازارها تمام شده است. این درحالی است که بورس و بیمه در سایر کشورها مهم‌ترین محل برای سرمایه‌گذاری و کسب سود است اما در ایران به طور معمول بخش‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد که حجم بالایی از بازدهی را در زمان محدودی نصیب سرمایه‌گذاران می کند. البته ممکن است با لحاظ نرخ‌های روزانه و بدون درنظر گرفتن متوسط ماهانه شاهد بازدهی بالاتر در بازارهایی همچون طلا و ارز باشیم و دراین میان برخی از سرمایه‌گذاران سود قابل توجهی کسب کرده باشند ولی بررسی متوسط نرخ‌ها برآیند منطقی تری به دست خواهد داد.

عنوان مطلب ۲

در سال ۱۳۹۵ یعنی از ابتدای سال تا دی ماه تحولات بسیاری در بازارهای پنج گانه رخ داد. درشرایطی که در دو سال قبل بازارهای طلا و ارز با ثبات نسبی مواجه بودند و همین ثبات تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به این بازارها را کاهش داده بود، ولی از پاییز امسال رشد دامنه نوسانات دراین بازارها باعث شد تا برخی از سفته بازان یک بار دیگر به این دو بازار بازگردند هرچند که از بهمن ماه این نوسان مهار شد و قیمت‌ها عقب نشینی کرد.
در مقابل ،بازدهی شاخص کل بورس تهران که در طول سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ به بیش از ۲۰ درصد رسیده بود به دلیل تحولات بسیاری که در تالار شیشه‌ای رقم خورد منفی شد و سودی نصیب سهامداران نکرد.بازار مسکن نیز با وجود رکود بیش از دو ساله‌ای که گرفتار آن است در ابتدای سال‌جاری نشانه‌های پیش رونق را به نمایش گذاشت و قیمت مسکن که نشان دهنده بازدهی این بازار است افزایش یافت، اما درمیان تمام این بازارها باثبات‌ترین و پربازده‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاران ،سپرده‌های بانکی است که با وجود کاهش نرخ سود سپرده‌ها به ۱۵ درصد، همچنان در صدر سایر بازارهاست ضمن اینکه جزو کم ریسک‌ترین هاست.

مقایسه بازدهی بازارهای پنج گانه در ۱۰ ماهه سال‌جاری نشان می‌دهد که حداکثر میزان بازدهی در حدود ۱۵ درصد و کمترین آن نیز منفی یک درصد بوده است. در ۱۰ ماهه سال جاری به طور متوسط سکه طلا با ۹ درصد، دلار ۵/۱۰ درصد، مسکن ۹/۹ درصد، سپرده های بانکی ۱۵ درصد و بورس منفی یک درصد بازدهی به همراه داشتند.

در بازار سکه و طلا مقایسه نرخ سکه تمام بهار آزادی به‌عنوان ملاک این بازار از فروردین تا آذر ماه امسال حکایت از بازدهی بیش از ۹ درصدی دارد. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی در فروردین ماه به طور متوسط یک میلیون و ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است که این مبلغ در آذر ماه به یک میلیون و ۱۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد که ۹٫۲ درصد رشد داشته است. در ۹ ماهه امسال نیز متوسط قیمت سکه تمام طرح قدیم یک میلیون و ۷۸ هزار و ۹۰۰ تومان بوده که نسبت به نخستین ماه سال ۵٫۵ درصد رشد نشان می‌دهد.سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز با رشدی ۹٫۳ درصدی بازدهی همانند سکه طرح قدیم دارد. در فروردین ماه امسال متوسط قیمت هر قطعه سکه طرح جدید یک میلیون و ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان بوده که این رقم در آذر ماه به یک میلیون و ۱۲۰ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته است. در ۹ ماهه امسال نیز این نوع از سکه یک میلیون و ۸۳ هزار و ۲۰۰ تومان بوده که در مقایسه با فروردین ماه ۵٫۷ درصد افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.