آنچه در مورد ماهیان آب شور نمی دانید!

اولین تجربه

0 ۹۶

تقریبا یک سال پیش ماجرای من شروع شد . درست از زمانی که پدرم بعد از تعمیرات و بازسازی خونه تصمیم گرفت یه آکواریوم بزرگ مناسب ماهیان آب شور و به محیط خونه اضافه کنه. صادقانه باید بگم که چندان از چنین پیشنهادی استقبال نکردم دلیلش هم علاقه ای بود که به داشتن سگ داشتم که خب با توجه به بحث ریزش مو و نظافتش و مسائل مربوط به تمیز یا نجس بودنش دردسر های زیادی رو برای من به همراه می آورد . حضور آکواریوم بزرگ شرکتی که پس از یکی دو ماه گشت و گذار توی سایت های اینترنتی حاصل شده بود از همون بدو ورود آغازگر مسائل زیادی شد .

سنگ های مرجانی

به خاطر نداشتن اطلاعات کافی در همون اولین اقدام برای تهیه محیطی مناسب برای موجودات کوچولوی آبزیمون دچار مسئله شدیم . ما بعد از دریافت آکواریوم برای تمیز کردن گل و لای و خزه هایی که کل محیط آکواریوم و گرفته بود سنگ های مرجانی رو درآوردیم و گذاشتیم گوشه حیاط زیر نور مستقیم آفتاب !

خب مسلما بعد از اتمام تمیزکاری و قرار دادن آکواریوم توی محیط خونه سنگ های مرجانی رو با یه شستشوی سطحی توی محفظه برگردوندیم . طبیعیه که انتظار داشتم روز بعد آکواریوم و پر از ماهی های رنگی ببینم ولی آب باید تست میشد . با وجود اینکه فکر می کردیم تموم کارای لازم جهت نگهداری مناسب از تانک و انجام دادیم ولی نیترات آب به طرز فوق العاده چشمگیری بالا بود . حالا که فکر می کنم می بینم تعجبی هم نداشت ، با موندن سنگ ها خارج از آب تموم موجودات آبزی ای که توی مرجان ها زندگی می کردند از بین رفته بودن و همین میزان نیترات آب و به اوج خودش رسوند . در اولین قدم سنگ های مرجانی مربوطه رو خارج کردیم و از پودر نیترات گیر به مدت چندین ماه جهت پایین آوردن نیترات موجود و معمولی کردن آب استفاده کردیم .

نکته ای که اینجا قابل ذکره اینه که باید واقعا صبوری به خرج بدید تا یه آکواریوم درست حسابی داشته باشید .خیلی وقت ها با یه اتفاق کوچیک که ممکنه به نظر شما چیز مهمی نباشه کل محیط تانک دچار تغییرات قابل توجهی میشه که ممکنه وضعیت همه آبزیان موجود و به هم بریزه .

خب در خصوص آکواریوم ما باید خدمتتون عرض کنم که مجبور شدیم یه هزینه جانبی کرده و یه سری سنگ مرجانی دیگه خریداری کرده و جایگزین از دست رفته ها کنیم . از اونجا بود که من متوجه شدم وارد چه بازی بی انتهایی شده ایم .

اولین دیدار

بالاخره بعد از انتظار بسیار آب آماده پذیرایی از یک مهمون کوچولو شد ؛zebra با نام علمی Danio Rerio Y .همون طور که از اسمش برمیاد یه ماهی راه راهه که طبق تحقیقات و مطالعات صورت گرفته میتونه تا 6.4 سانتی متر در آب های آزاد رشد طولی داشته باشه درحالیکه همین میزان در آکواریوم خونگی به 4 سانتی متر کاهش پیدا میکنه. این ماهی که الان به همین نام توی تانک ما به زندگی پر هیجان خودش ادامه میده به خاطر داشتن خطوط راه راه بر روی تنش با همون نام  zebra برای ما خطاب میشه . ماهی بی نهایت پر جنب و جوشیه .از همون لحظه خروج از پلاستیک حمل ماهی دو سه پرش نافرجام داشت که اگه مطمئنا حواسمون و جمع نکرده بودیم تا الان سر خودش و به باد  داده بود .

وقتی ماهی می خرید باید پلاستیک حاوی ماهی رو که باد کرده و بعد گره داده اند تا آبزی مورد نظر اکسیژن کافی برای تنفس داشته باشه توی آکواریوم قرار بدید و حداکثر 20 دقیقه صبر کنید . بعد باید کیسه رو توی یه ظرف خالی کرده و به اندازه یک لیوان از آب آکواریوم توی ظرف بریزید تا ماهی به آب جدیدی که قراره به زودی اردش بشه عادت کنه . حدود 3 دقیقه صبر می کنید و بعد یک لیوان دیگه اضافه می کنید اینکار و باید 3 بار انجام بدید .در مورد تعداد دفعاتش کاملا مطمئن نیستم چون عددیه که فروشنده ماهی های زینتی به ما گفت .بعد ماهی رو با توری به آرومی وارد آب می کنید . دقت داشته باشید که ماهی به اندازه کافی به خاطر بالا پایین شدن های توی کیسه و همینطور دیدن شما در دور و اطراف خودش مضطرب و نگران شده پس کار انتقال و هر چه سریع تر به اتمام برسونید و در تانک و ببندید .

نکته مهم دیگه ای که من شخصا به عنوان یکی از افرادی که چند وقتیه با ماهی سر و کله میزنه باید خدمتتون عرض کنم اینه که کمترین تماس دست رو با شیشه آکواریوم تون برقرار کنید . این شامل انگشت زدن ، با انگشت اشاره کردن ، چسبوندن بینی به محفظه ، شکلک درآوردن برای ماهی ها و …هم میشه .

(zebra(Danio Rerio

خب در خصوص طول و اندازه نسبی زبرا تا حدودی صحبت کردیم . بحث دیگه مربوط به تحرک و سبک زندگی این ماهی جان سخته . زبرا یکی از پر تحرک ترین ماهی هایی هست که می تونید داشته باشید و از بودنش لذت ببرید . آبزی واقعا باهوشیه ، نسبت به نیترات و تغییرات ناگهانی آب بسیار مقاومه . مطلبی که در خصوصش تو اینترنت خوندم شگفت انگیز بود . این ماهی با توجه به مقاومت بالا و البته کم هزینه بودنش حتی میتونه جایگزین مناسبی برای موش های آزمایشگاهی باشه . آبزی ستیزه جویی نیست ولی وقتی ماهی جدیدی وارد محیط میشه تا چند ساعت اول دائما دنبالش راه میفته و همه جا تعقیبش میکنه . شاید تشبیه عجیبی باشه ولی درست مثل یک سگ تازه وارد و بو میکشه . به شدت محافظه کار و آماده به زنگه . تا الان که دچار هیچ گونه مسئله ای از قبیل بیماری ، انگل یا حتی کم تحرکی نشده . تنها موردی که شایان ذکره میتونه مربوط به تغذیه این پر جنب و جوش هیجان زده باشه . اگه چندین ماهی توی تانک نگهداری میکنید و یکیشون هم زبراس باید بگم که کار نسبتا سختی رو خواهید داشت . اگر زبرای شما بالغ باشه باید روزانه دوبار تغذیه بشه در غیر این صورت وقتی شروع به غذا دادن می کنید مجالی به سایر آبزیان موجود در محیط نمیده اما اگه باقی گروه هم از سرعت نسبتا بالایی برخوردار باشند در این صورت میشه باهاشون کنار اومد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.